Rezultate Lada cu Zestre – ediția a XIIa 2018

Peste 1500 de participanți din 63 de localități au fost prezenți anul acesta în cele7 spectacole desfășurate în 7 centre zonale în perioada 3 – 25 martie 2018, oferind 42 de ore de spectacol, în cadrul  festivalului-concurs “Lada cu zestre” ediția a XII-a, organizat de CCAJT.

Reprezentanții comunei Mașloc au participat la acest festival – concurs sâmbătă, 17.03.2018, la centrul zonal din Dumbrăvița,alături de reprezentanții altor 11 localități arondate acestui centru zonal.

Jurizarea s-a făcut într-o singură etapă, comuna noastră, participantă la categoria “Zestrea Timișului”, a obținut următoarele rezultate:

-secțiunea soliști instrumentiști – etnii: Premiul al I-lea – Hrin Nicoleta,

Premiul al II-lea – Hrin Nicolae,

-sețiunea soliști vocali – etnii: Premiul al II-lea  – Hrin Ana,

-secțiunea meșteșuguri: Premiul I – Hrin Nicolae,

-secțiunea recitatori dialectali (categoria 8 – 14 ani): Premiul I – Szigeti Ioana,

-secțiunea recitatori dialectali (categoria 14 – 18 ani): Premiul I – Szigeti Andrei,

-secțiunea gastronomie – cel mai competitiv produs: Premiul al III-lea – Filip Valeria.

În urma clasamanntului publicat pe site-ul www.ccajt.ro, comuna Mașloc s-a clasat pe locul 6 cu 16 puncte.

@BanatICT 2018